Content

FAQ

 

Co znamená Veganz?

Značka Veganz vznikla spojením dvou německých slov: "vegan" a "ganz", což v překladu znamená veganské a celistvé. Veganz reprezentuje úctu, respekt a odpovědnost vůči všem lidem, zvířatům a celé přírodě.

Veganz si dává za cíl prostřednictvím výživy rozšířit povědomí a inspirovat k zamyšlení o jednání lidí vůči jiným živým bytostem, životnímu prostředí a vlastnímu zdraví.

Kdo ještě nezná koncept z Německa, tak zde je shrnutí nejdůležitějších bodů:

- stovky ryze rostlinných, částečně fair-trade produktů od desítek dodavatelů z několika zemí, z toho většina v bio kvalitě.

- jedinečná nabídka masových, uzeninových, rybích a sýrových alternativ a několik druhů rostlinných zmrzlin.

- "mléčná" nabídka obsahuje několik druhů chutných rostlinných variant.

- dále u nás najdete celou řadu sladkostí jako čokolády, tyčinky a sušenky.

- pro vitariány a celiaky jsou k dispozici vlastní sekce s těmito produkty. Mnoho alergiků u nás najde pro ně vhodné druhy potravin.

Naše nabídka obohatí jídelníček všech lidí, nejen veganů.

Každý je u nás srdečně vítán!

Milujeme život, milujte ho s námi!

Co vlastně znamená PURO?

PURO znamená v první řadě „pure vegan and raw food“ - čerstvé, zdravé, cruelty-free jídlo za rozumné ceny. PURO je uceleným konceptem, který zahrnuje značku, design, všechny receptury a procesy tak, aby byl koncept realizovatelný prakticky kdekoliv, nezávisle na geografické poloze. Proto je jídlo připravováno z co nejvíce lokálně dostupných sezonních surovin. 

Gastronomickou stránku zaštiťuje náš Chef Kye Bryant a.k.a. The Veganizer.

„Puro“ čili čisté a přírodní je v bistru nejen jídlo, ale i design a veškeré povrchové úpravy jsou přírodní.

Malby jsou realizovány ZERO barvami, maximálně šetrnými a TÜV prověřenými nátěry. Dalším významným povrchovým prvkem je noraplan, přírodní kaučuk bez PVC.

Pokud si chcete otevřít své PURO, neváhejte nás kontaktovat.

 

Jaké je propojení mezi Veganz a PURO?

PURO je značka bister pro Veganz provozovny v ČR a SR. PURO může fungovat jak samostatně nebo jako součást obchodu/supermarketu.

 

Proč již není otevřen Veganz supermarket jak bylo avizováno koncem roku 2013?

Řetězec prošel koncem roku restrukturalizací a se změnou strategie se také zastavila expanze do zemí mimo Německo.

Na základě nových stávajících smluv jsou nyní opět podmínky pro otevření supermarketu připraveny. Aktuálně jednáme s investory o otevření prvního supermarketu v centru Prahy.

Je Veganz CZ s.r.o. součástí německého řetězce Veganz?

Sdílíme značku a logo prvního evropského řetězce supermarketů a bister s rostlinnými potravinami Veganz. Majetkově/akcionářsky již propojeni nejsme, nicméně máme s Veganz smlouvu o spolupráci, a v ČR a SR nabízíme sortiment produktů Veganz exkluzivně.

Proč je většina sortimentu z dovozu, proč nepodporujete místní výrobce?

Toto je velké dilema asi pro každého, kdo obchoduje v sektoru, který (ještě) není součástí standardního celosvětového hospodářství. Hlavním důvodem, proč jsme spojili síly s Veganz, je jejich koncept.

Tento koncept je postaven na kvalitě, konzistenci a chuti bez kompromisu. Jeho snahou je nabízet zákazníkům to nejlepší, co je na trhu s rostlinnými potravinami k dispozici. V zahraničí mají rostlinné potraviny delší tradici než u nás, a je proto pochopitelné, že místní produkty ještě často nemusí dosahovat parametry zahraničních produktů, a to jak kvalitou, konzistencí nebo chutí a prezentací výrobků.

Zároveň bychom místní výrobce rádi inspirovali, aby nadále zlepšovali své výrobky a pokud budou splňovat výše zmíněná kritéria, tak s radostí zprostředkujeme zařazení produktu nejen do našeho sortimentu, ale do sortimentu celé sítě Veganz. Dobrým příkladem může být Lifefood nebo Chimpanzee, jejichž produkty se v řetězci Veganz prodávají.

Co se týká regionálních výrobců potravin, tak ty se snažíme co nejvíce zahrnout do nabídky bistra a prodejny PURO. Zde nejsme smluvně vázáni s Veganz a proto je můžeme jednodušeji zahrnout do nabídky.

Nepodařilo se mi zaplatit kartou, čím to může být?

Zkontrolujte si, prosím, následující parametry:

- je na Vaší kartě aktivováno placení na internetu?

- je Vaše karta zprovozněna na tzv. 3D Secure platby (potvrzení platby pomocí SMS)?

- máte nastavený denní/týdenní/měsíční limit pro platby na internetu?

Pokud je vše nastaveno správně, zvolte, prosím, jiný způsob platby nebo nás kontaktujte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Mohu si objednat chlazené zboží na dobírku?

Ano, chlazené zboží je možno objednat na dobírku. Zboží zasíláme do druhého dne od zaplacení (neplatí pro pátek a víkend) a balíme pomocí chladících vložek a speciálního balicího materiálu tak, aby dorazilo dostatečně chlazené.

Mohu si objednat mražené zboží na dobírku?

Ne, mražené zboží lze objednat jen při osobním odběru v bistru PURO, Vinohradská 2030/44, Praha 2!

Jaká je ekologická stopa Veganz?

Snažíme se, aby byla co nejmenší. V rámci celého řetězce existuje jen jeden centrální sklad, ze kterého objednávají všechny pobočky. Zboží je zaváženo pokud možno do více poboček najednou. U zboží ze zámoří to funguje tak, že přijíždí lodní cestou jeden kontejner měsíčně, který je předem „rozebraný“ mezi pobočky, tak aby se minimalizovalo nadbytečně objednané zboží.

To samozřejmě může mít za následek, že některé zboží může výjimečně být až několik týdnů nedostupné.

Tím, že strategie obchodů Veganz zahrnuje i bistro a účast na různých festivalech, veletrzích atd., je zaručeno, že suroviny jsou smysluplně využívány skrz více prodejních kanálů.

Je rostlinná strava vůbec zdravou a komplexní výživou?

Veškeré esenciální vitamíny, minerály a stopové prvky jsou přirozeně k dispozici v rostlinných zdrojích, např.

Dopamin – předstupeň Phenylalanin: Afa – modrozelená řasa, dýňová semínka, sušený hrášek, neloupaná rýže, bílá fazole

GABA – předstupeň Glutamin: Afa – modrozelená řasa, sójové boby, čočka, petržel, rajčata, avokádo, hroznové víno, broskve, jahody nebo banány

Bílkoviny: mandle, všechny typy ořechů, všechny typy semínek, čočka, seitan (pšeničná bílkovina), tempeh

Vitamín D: hřiby, žampióny, lišky, ale hlavně sluníčko :)

Vitamín C: acerola třešně, Afa řasy, mladý ječmen, goji, rakytníková šťáva, černý rybíz, brokolice, jahody, papriky, pomeranče

Vitamín B1: slunečnicové nebo pšeničné klíčky, kvasnice, otruby, sójové boby, hrášek, liči

Vitamín B9 (kyselina listová, folová): pivní kvasnice, cizrna, bílé fazole, kapusta nebo květák, čočka, hrášek, listový špenát, brokolice, pórek, chřest

Vitamín B6 (pyridoxin): pšeničné klíčky, mladý ječmen, Afa řasy, kvasnice, banány, mrkev, brokolice, hrášek, jablka

Vitamín B12 (Cobalamin): Afa řasy, mladý ječmen, čerstvé řasy, tempeh

Magnesium (Hořčík): ovesné vločky, pšeničná celozrnná mouka, žitná celozrnná mouka, přírodní rýže, listová zelenina, mandle, kešu, dýňová semínka, sezamová pasta (tahini)

Calcium (Vápník): sezamová semínka, tofu, mandle, lněná semínka, listová zelenina, para ořechy

Kalium (Draslík): mladá pšenice, mladý ječmen, sójové boby, meruňky, bílé fazole, pistácie, špenát, brokolice, banány

Železo: dýňová semínka, ořechy, bílá fazole, čočka, listová zelenina, tofu

EPA (kyselina eikosapentaneová): červené a hnědé mořské řasy v prášku nebo čerstvé. Nepřímo lněný olej (alfa linoleová kyselina) má velmi dobrý poměr mezi omega 6 a omega 3 kyselinami.

Jedině vitamín B12 není k dispozici v dostatečném množství a je potřeba ho doplňovat z fermentovaných potravin nebo z vitamínových suplementů.

Že se jedná o zdravou a plnohodnotnou výživu, potvrzují i různé studie, např. celosvětově známá China Study, kterou v ČR vydalo nakladatelství Svítání.

Kde se mohu dozvědět více o rostlinné stravě:

Studie: China Study

Film: "Forks over Knives"

Přednáška: Gary Yourofsky - Best speech you will ever hear

Weby: Soucitne.cz

FAQ průběžně doplňujeme!

 

vegánska e-kuchárka

Vydali sme vegánsku kuchárku

Zadajte váš e-mail a dostanete 4 vynikajúce recepty zdarma!